פיתוח מצוינות

מהי מצוינות וכיצד ניתן לפתח אותה? אנחנו מכירים את המילה מצוינות מתחומים שונים: מצוינות בספורט, מצוינות בלימודים, מצוינות ערכית, אך מה המשמעות שלה? מצוינות היא הדרך שלנו להישגים יוצאי דופן. מצוינות מבטאת פיתוח והגשמה של יכולות ונטיות שגלומות ביחיד והיא אישית עבור כל אדם. הדרך למצוינות כרוכה בקשיים ומכשולים, הציבו בפניכם יעדים ועשו את הכי טוב שאתם יכולים.

המצוינות בדרך, אל תרימו ידיים

"מצוינות היא לא פעולה, אלא הרגל. את הדברים שאתה עושה הכי הרבה, תעשה גם הכי טוב" – מרווה קולינס

מרכיב משמעותי בפיתוח מצוינות הוא פשוט – לא לוותר ולהמשיך גם אם חוויתם כישלון. למה הכוונה? וולט דיסני פוטר מעבודתו כעיתונאי לאחר שנאמר לו כי רעיונותיו חסרי דמיון, ליונל מסי סבל מקשיים בגדילה ולכן לא התקבל לקבוצת כדורגל בגיל 11, סטיב ג'ובס סולק מהחברה שהוא הקים. מה המשותף לשלושתם? הם המשיכו ולא נתנו לכישלון לעצור אותם, אלא לעצב אותם ולסלול להם את הדרך להצלחה ובסופו של דבר למצוינות. הדרך חשובה באותה מידה כמו המטרה שלכם, וההתקדמות מלמדת אותנו על עצמנו ומספקת לקחים מועילים שיובילו אותנו ליעדינו.

אל תשוו עצמכם לאחרים

"אל תבסס את הערכתך העצמית על השוואה לאחרים. חיה מעבר לדברי שבח והימנע מהאשמות" דומיו סאטר ברק

תהליך פיתוח מצוינות תורם לנו הרבה מעבר למה שאנחנו חושבים. כדי להגיע למצוינות עלינו להתגבר על מכשולים במקום לגבור על אחרים, הדרך למצוינות עוברת דרך הצבת יעדים אישיים והנעה לפעולה כדי לממש את כל מה שהצבנו לעצמנו. במסגרת פיתוח מצוינות אנחנו נותנים ערך ומשמעות לחוויה האישית שלנו, לפיתוח האישיות שלנו, מערך הערכים, החוסן הנפשי ועוד. ולכן אין סיבה ממשית להשוות את עצמנו לאחרים, משום שמצוינות היא אישית לכל אדם ותלויה בהגשמת המטרות והיעדים האישיים שלנו.

מצוינות

איך מגיעים למצוינות?

"תאמינו שאתם יכולים, ואתם כבר בחצי הדרך" ת'יאודור רוזוולט

כאמור, פיתוח מצוינות אינו שלם ללא פיתוח הערך העצמי שלנו,, ולכן חשוב להבחין בין הצטיינות ומצוינות. הצטיינות היא השגת הישגים יוצאי דופן ביחס לאחרים בסביבתי ומצוינות היא הגעה להישגים יוצאי דופן ביחס לעצמי, לנקודת הפתיחה שלי, לנסיבות ולמגבלות שלי. מצוינות נדמית להר שמטפסים עליו, חשוב להגיע לפסגה אם זה היעד שהצבנו לעצמנו, אך הדרך חשובה לא פחות והיא כוללת את מה שלמדנו על עצמנו במהלכה, את החוסן שפיתחנו בעקבות קשיים שהתגברנו עליהם ושיעורים שלקחנו איתנו לשארית חיינו.

מצוינות בחיי היום-יום

"תכוונו לירח. גם אם תפספסו, תנחתו בין הכוכבים" לס בראון

לא בכל יום אנחנו מטפסים על הרים מטאפוריים, אך ניתן בהחלט ליישם את הכלים לפיתוח מצוינות על מנת לגבור על קשיים בשגרה ולהגיע למצוינות במגוון תחומים. אל תפחדו לשאוף גבוה, כל עוד לא ויתרתם, לא נכשלתם ואתם עדיין פוסעים בדרך, גם אם ההליכה נדמית לכם איטית או מתישה.

 

המחויבות למצוינות תלויה רק בכם. במידה ותתמידו בערכים והרגלים מסוימים, הדרך למצוינות תהיה מותווית לפניכם.